1

Zahájenie Historických slávnosti za:

Bootstrap Slider

9.ročník

Trenčianske historické slávnosti 2014

Sto rokov uplynulo od smrti veľaváženej IfigenieD´Harcourt, poslednej vlastníčky Trenčianskeho hradu, ktorá ho darovala mestu. Veľmi hlboká bola jej pamäť. Snáď nik nepoznal príbehy mesta viac ako ona.

Doby rímskeho cisára Marka Aurélia a jeho légie, ktorá roku Pána 179 prezimovala pri Laugariciu, vládu nekompromisného Pána Váhu a Tatier Matúša Čáka či napokon jej najobľúbenejší príbeh, príbeh o láske, príbeh o Omarovi a Fatime.

Urodzený palatín uhorský Štefan Zápoľský a jeho krásna Hedviga museli vo svojich časoch čeliť ukrutným Turkom. Tí sa privalili odkiaľsi zďaleka a rabovali, ničili, pálili.

Štefan bol však muž statočný a nechcel nechať napospas svoju krajinu. Mišo z Lehoty, priateľ palatína, obratný zbraňou a najmä ústami bol povolaný opäť do služby. A tak, ako špeh i vydal sa obalamutiť veliteľa Turkov Omara. Nedopatrením však uniesol jeho prenádhernú divu Fatimu.

Pod hradom pevnosť vyrástla, ťavy sa premávali, bojovníci zvádzali boj na život a na smrť! Delá duneli, muškety pískali, ohne šľahali na každú stranu sveta! Kde sa vzal tu sa vzal mocný Džin, ktorého si na pomoc privolal sám Omar.

A ako to nakoniec dopadlo? Ako sa vraví - za všetkým hľadaj ženu. Hedviga sa spriatelila s Fatimou a prísnou rukou „pozauši“ presvedčili svojich mužov na mier.

Copyright Wagus webdesigner Sjuzn